pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, kolejność pielęgnacji twarzy, kolejność nakładania kosmetyków, kolejnosc nakladania kosmetykow pielegnacyjnych, kolejność nakładania kosmetyków na twarz
Dzisiejszy post dotyczy kolejności pielęgnacji twarzy. W moim przypadku jest to pielęgnacja przy użyciu naturalnych kosmetyków lecz sprawdzi się ona niezależnie od tego jakie kosmetyki stosujecie (: Mogłoby się wydawać, że takie rzeczy jak kolejność pielęgnacji nie są wcale ważne. Jednak mają one istotny wpływ na naszą codzienną pielęgnacje. Dlaczego? Ponieważ liczy się nie tylko jakość i skład stosowanych produktów ale także kolejność w jaki są aplikowane na skórę. 

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków na skórę jest taka ważna? 

Najważniejszym argumentem, jest to, że zapewnia ona prawidłowe działanie kosmetyków i umożliwia uzyskanie znakomitych efektów w naszej pielęgnacji. Kosmetyki nakładane w odpowiedniej kolejności lepiej się wchłaniają, nie pozostawiając po sobie śladu w postaci świecącej się, a czasami lepkiej warstwy na skórze. Skóra otrzymuje wtedy kompleksową porcję składników o działaniu nawilżającym, odżywczym i ochronnym. Nasza pielęgnacja nie da nam wystarczających efektów jeśli będziemy robić to w złej kolejności, dlatego zdecydowałam się Wam dzisiaj opowiedzieć co i jak.

Na początek warto przypomnieć, że każda z nas ma inną cerę, a więc i jej potrzeby będą inne. Poniżej przedstawię kolejność kroków, jakie można wykonać ale niekoniecznie wszystkie z nich są wymagane podczas naszej codziennej pielęgnacji. Wszystko zależy od potrzeb Waszej skóry. Jeśli uważacie, że tego właśnie potrzebuje to właśnie w tym kierunku działajcie. 

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest podstawa i najważniejsza zasada pielęgnacji: wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak krem, serum, czy olej nakładamy ZAWSZE na oczyszczoną skórę! A oczyszczona skóra to taka po dobrze wykonanym demakijażu, umyta mleczkiem, delikatnym żelem czy pianką i przetarta tonikiem lub hydrolatem. O poprawnym oczyszczaniu skóry pisałam TUTAJ.

Kolejność nakładania kosmetyków

Najważniejsza zasada stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych to nakładanie ich w kolejności od najlżejszego do najcięższego, czyli wodniste, żelowe produkty (np. żel aloesowy, kwas hialuronowy) nakładamy wcześniej niż olej. Stworzyłam dla Was dwa takie schematy:

Krem -> olej
Serum  -> krem  -> olej

Schematy działania wydają się być prosty, jednak w istocie do końca nie są :) Przejdźmy do wyjaśnienia dlaczego właśnie w takiej kolejności powinno się nakładać kosmetyki na twarz. 
pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, kolejność pielęgnacji twarzy, kolejność nakładania kosmetyków, najpierw olejek czy krem, kolejnosc nakladania kosmetykow pielegnacyjnych, kolejność nakładania kosmetyków na twarz, serum do twarzy stara mydlarnia

Serum do twarzy

Serum jest kosmetykiem, który często jest pomijany w pielęgnacji. Jeśli już decydujemy się na jego stosowanie, to traktujemy je na równi z kremem i nakładamy na naszą skórę codziennie. Trzeba jednak wiedzieć, że serum z założenia to silnie skoncentrowany produkt, który zawiera wiele składników aktywnych. Podczas zakupu serum przyda się nam umiejętność czytania składu, aby stwierdzić, czy dany kosmetyk faktycznie zasługuje na miano "serum". W zależności od użytych składników oraz ich stężenia w produkcie, serum będziemy używać z różną częstotliwością

Serum ma wykazywać silniejsze działanie pielęgnacyjne niż krem. W wyniku czego stosowane zby często może zaszkodzić skórze, wysuszyć ją oraz spowodować jej podrażnienie. Osobiście polecam stosować serum kilka razy w tygodniu np. od 2-4 razy w tygodniu. 

Ważne jest także dopasowanie serum do naszej cery i warto je aplikować szczególnie na noc. Dlaczego? Podczas snu oprócz tego, że regeneruje się nasz organizm, regeneruje się również skóra. W tym czasie naskórek szybciej się odnawia, a zawarte w kremach substancje lepiej się wchłaniają. Natomiast jeśli chcielibyśmy używać serum rano to warto postawić na produkty antyoksydacyjne. Jeśli nasza cera wymaga dużej dawki nawilżenia, odżywienia, rozjaśnienia lub innego efektu, serum możemy stosować nawet codziennie, jeśli tylko skóra dobrze je znosi. W takim przypadku należy ją  bacznie obserwować i reagować w razie potrzeby. 

Pamiętajcie jednak, ze serum do twarzy to urozmaicenie pielęgnacji. Ma ono wspomagać krem i dobrze jest, gdy posiada w składzie składniki, których nie ma w kremie bądź oleju. Dzięki temu oba kosmetyki fajnie się uzupełniają, a składniki aktywne nie kumulują się na skórze. Serum do twarzy może mieć konsystencję lekkiego kremu, olejku, żelu lub emulsji. I jako kosmetyk o lekkiej formule powinno być nakładane na skórę w pierwszej kolejności. Możemy nakładać je pod krem i pod olej.

Serum stosowane pod olej powinno mieć żelową lub emulsyjną konsystencję. To, które nakładamy pod krem – olejową. 
pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, kolejność pielęgnacji twarzy, kolejność nakładania kosmetyków, najpierw olejek czy krem, kolejnosc nakladania kosmetykow pielegnacyjnych, kolejność nakładania kosmetyków na twarz, kremy clochee

Kremy do twarzy

Kremy, jak wiem, to kosmetyki łączące w sobie fazę wodną z fazą olejową, o mniej lub bardziej tłustej konsystencji, mające działanie nawilżające, odżywcze i ochronnym, a także i zmiękczające naskórek. Myślę, że u większości z Was to właśnie kremy stanowią podstawę pielęgnacji i to one odpowiadają za nawilżanie naszej skóry.

Kremy na bazie naturalnych składników, takich jak masła, oleje i ekstrakty roślinne są łagodne dla skóry i świetnie wspierają naturalne procesy skóry. Ważne, żeby w składzie nie znajdowała się: parafina i składniki pochodzenia mineralnego, pochodne formaldehydu, silne konserwantów,  silikony, barwniki i sztuczne substancje zapachowe. 

Kremy możemy dobierać do potrzeb skóry i stosować na dzień i na noc. Ja osobiście mam zazwyczaj tylko jeden krem przeznaczony do stosowania na dzień i noc. Stosuję go zamiennie z olejem roślinnym lub serum, które nakładam na skórę na noc. I taki system pielęgnacji skóry świetnie się u mnie sprawdza.

Dlaczego to olej jest ostatni w kolejności? Już wyjaśniam. Oleje głównie pełnią funkcję odżywczą i ochronną. Dostarczają skórze NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Tworzą na skórze ochronny film, który zapobiega utracie nawilżenia ze skóry, działaniu czynników zewnętrznych oraz wolnych rodników. Wspierają procesy regeneracyjne, przyczyniają się do poprawy jędrności, gładkości i elastyczności naskórka, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Jednak nie nawilżają naszej skóry w sposób bezpośredni. 

Oleje możemy stosować bezpośrednio na skórę i wiele osób robi to bardzo chętnie. Równocześnie zastępując nimi kremy i serum. Często wtedy olej staje się jedynym kosmetykiem pielęgnacyjnym, od którego oczekujemy nawilżenia, odżywienia i ochrony skóry. Nie jest to dobry pomysł i może doprowadzić do przesuszenia skóry. Oleje mogą mieć też działanie komedogenne i powodować pojawianie się na skórze zaskórników.  Dlatego ważne jest, aby dobierać je odpowiednio do wymagań i rodzaju cery. Odpowiedni olej da się dobrać do każdego typu cery i do każdego problemu. Przeważnie odbywa się to metodą prób i błędów,  ale można zacząć np. od tak uniwersalnego oleju jak jojoba, który jest zbliżony chemicznie do powstającego na naszej sebum.
pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, kolejność pielęgnacji twarzy, kolejność nakładania kosmetyków, najpierw olejek czy krem, kolejnosc nakladania kosmetykow pielegnacyjnych, kolejność nakładania kosmetyków na twarz, olej z zielonej herbaty ecospa

Oleje

Oleje nakładamy na skórę zawsze na sam koniec, czyli na serum i krem. Nigdy odwrotnie. Rolą oleju jest zabezpieczenie substancji aktywnych znajdujące się w kremie/serum przed ich wyparowywaniem ze skóry, a nie blokowanie ich działania. A właśnie tak się stanie, gdy nałożymy na skórę najpierw olej, a dopiero później krem. Pamiętajcie o tym, że olej ma działanie okluzyjne więc tworzy film ochronny, który jest swoistym zabezpieczeniem przed utratą nawilżenia. Jeżeli nie pozwala wilgoci odparować ze skóry, to nie pozwoli również składnikom odżywczym przenikać do głębszych warstw naszego naskórka. 

Jeśli używamy olej zamiennie z kremem, czyli krem na dzień, a olej stosujemy na noc, kluczowa bywa metoda w jaki nałożymy olej na skórę. Aby ułatwić sobie jego rozprowadzanie na skórze, zmniejszyć ryzyko zapchania gruczołów łojowych i zapewnić olejowi lepsze wchłanianie się w naskórek, polecam stosować go w połączeniu z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym (ja używam Holika Holika ale z lepszym składem polecę Wam firmy Equilibra). Możemy połączyć oba produkty na dłoni lub nakładać je na skórę w kolejność: najpierw kwas/żel, a później olej. Olej możemy także rozprowadzać na skórze lekko zwilżonej tonikiem lub hydrolatem.
pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, kolejność pielęgnacji twarzy, kolejność nakładania kosmetyków, najpierw olejek czy krem, kolejnosc nakladania kosmetykow pielegnacyjnych, kolejność nakładania kosmetyków na twarz

I to by było na tyle, mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam Wam sprawę prawidłowej kolejności nakładania kosmetyków na twarz. Bardzo się ucieszę, jeśli podzielicie się ze mną swoimi doświadczeniami związanymi z kolejnością nakładania kosmetyków na skórę. Czy od zawsze robiłyście to prawidłowo, czyli według omówionych w tym poście schematów? A może któryś sposób Wam się nie sprawdził i wymagał zmiany? Dajcie znać!

Pozdrowienia 💋 

7 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy i pomocny wpis. Sama jakiś czas temu przerzuciłam się na same oleje w duecie z żelem aloesowym lub serum i najpierw było super, ale po dłuższy, stosowaniu cera zaczęła się pogarszać... Teraz używam na zmianę dwóch kremów i olejku, w zależności od potrzeb:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Hmm każda skóra reaguje inaczej, widocznie takie połączenie jej nie podpasowało przy regularnym stosowaniu :) A krem oraz olej to chyba takie podstawowe i najlepsze połączenie w pielęgnacji :)

      Usuń
  2. Dziękuję za fajny poradnik. Niedawno kupiłam serum i nie wiedziałam, czy nakładam je przed kremem, czy może po. W końcu już wiem, że przed, bo szybko się ulatnia :) Przy okazji napiszę Ci, że stosuje serum Celia. Kupiłam je przez przypadek w drogerii i jestem zadowolona, a naprawdę trudno mnie zadowolić :) Tu można więcej o nim poczytać http://celia.pl/kategoria-produktu/celia-witamina-c/.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co! Warto wiedzieć jak przebiega poprawna kolejność przy pielęgnacji, ponieważ czasami chcemy zwalić winę na niedziałający kosmetyk, a wystarczy tylko nałożyć coś w innej kolejności (:

      Usuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wartościowy wpis, dużo przydatnych wskazówek zostało zawarte w tekście.

    OdpowiedzUsuń