pielęgnacja twarzy blog, prawidłowa pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy kolejność, odpowiednia pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, demakijaż, tonizacja, oczyszczanie
Dzisiaj chciałabym trochę opowiedzieć o poprawnym oczyszczaniu twarzy i podzielić się z Wami moimi obserwacjami co do tej „procedury”.  Polecam zaopatrzyć się w coś ciepłego do picia oraz kocyk i zapraszam do lektury 😊

Często rozmawiając z ludźmi, czy to ze znajomymi czy też rodziną, o pielęgnacji skóry spotykam się z pewnymi podstawowymi błędami w oczyszczaniu twarzy. Są to przede wszystkim:
  • zbyt powierzchowne oczyszczanie skóry,
  • mylenie płynu micelarnego z tonikiem,
  • zły dobór kosmetyków do pielęgnacji,
  • brak wiedzy na temat potrzeby stosowania toniku,
  • używanie mydła do oczyszczania.
Osobiście uważam, że prawidłowe oczyszczanie cery jest tak samo ważne jak stosowanie poprawnie dobranego kremu. Czasami to nie krem czy ciężki makijaż robią „krzywdę” naszej skórze, a  właśnie nieprawidłowa pielęgnacja.

Źle oczyszczona cera tj. zanieczyszczona charakteryzuje się wągrami, zaskórnikami, rozszerzonymi porami, a także pryszczami, nadmiernym wydzielaniem sebum oraz ziemistym kolorem cery. Z tego względu często mylona jest z cerą tłustą. Rozwiązaniem na wyżej wymienione problemy jest dogłębne oczyszczenie skóry, co rozumie się przez wniknięcie głęboko w rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i wyciągnięcie wszystkiego, co tam „zalega”.

Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie, jak dobrze oczyścić twarz, nie tylko z zewnątrz ale i wewnątrz? Na początek skupmy się na 3 podstawowych krokach oczyszczania.
pielęgnacja twarzy blog, prawidłowa pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy kolejność, odpowiednia pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, oczyszczanie

DEMAKIJAŻ 

Demakijaż twarzy to coś więcej niż tylko usunięcie resztek makijażu i zanieczyszczeń po całym dniu. Jest to tak naprawdę podstawa codziennej pielęgnacji twarzy i nieodłączny element odpowiedniego dbania o skórę. Prawidłowy pozwala nie tylko usunąć pozostałości kosmetyków ale ma również za zadanie usunąć wierzchnią warstwę martwych komórek naskórka, wyeliminować nadmiar sebum, pozbyć się bakterii, kurzu, brudu i pobudzić mikrokrążenie skóry - co sprawi że stanie się napięta i rozświetlona!

Jest też pewnego rodzaju rytuałem. Sama wykonuję go nawet, gdy nie jestem pomalowana, ponieważ przygotowuję swoją skórę do nałożenia kremu, czyli postawę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Produkt, którego używamy do demakijażu to płyn micelarny, mleczko - nałożone na płatek kosmetyczny czy też olejek do demakijażu – nałożony bezpośrednio na skórę.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczyszczenie buzi z makijażu. W tym celu używamy płynu micelarnego/mleczka/olejku, a nie toniku. Niestety płyny micelarne oraz toniki często są ze sobą mylone ze względu na swoją „wodnistą” konsystencję. Jednak kosmetykiem, który dobrze rozpuszcza produkty do makijażu jest właśnie płyn micelarny. Funkcją toników jest wyrównywanie pH skóry. Jeśli użyjemy toniku do demakijażu będzie on nieskutecznie oczyszczać powierzchnię  skóry.

Wiele osób na tym etapie kończy oczyszczanie twarzy, co jest dużym błędem, ponieważ płyn micelarny działa tylko powierzchownie i nie oczyści dogłębnie naszej skóry. Dodatkowo nie zmywając płynu do demakijażu z powierzchni skóry, możemy ją zapchać poprzez zostawienie wszystkich zanieczyszczeń na skórze.

Jeśli chodzi o oleje do demakijażu, to pozwalają one na dokładnie oczyszczenie twarzy bez naruszenia jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Oleje nie tylko skutecznie oczyszczają skórę z pozostałości kosmetyków kolorowych, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum (tłuste rozpuszcza tłuste!), ale są do tego niezwykle delikatne. Dodatkowo oleje naturalne do twarzy to witaminy i cenne substancje odżywcze, które bardzo dobrze pielęgnują skórę. Dlatego też metoda oczyszczania twarzy olejami zebrała tak dużą rzeszę fanek 😄

Myjąc twarz silnymi detergentami (np. SLS, SLES), usuwamy nie tylko makijaż, kurz i inne zanieczyszczenia ale uszkadzamy płaszcz hydrolipidowy. Skóra jest przez to narażona na tzw. mikro urazy, staje się przesuszona, a jednocześnie produkuje więcej łoju, by odbudować zaburzoną warstwę lipidową.

Efekty, które na pewno zauważycie po myciu twarzy olejem, to: uspokojona cera, ładniejszy kolory, wyrównany poziom na tłuszczenia i wydzielania sebum oraz delikatne ujędrnienie skóry. Pamiętajcie jednak, że na widoczne efekty musicie jednak nieco poczekać, ponieważ oleje działają łagodnie i powoli.
pielęgnacja twarzy blog, prawidłowa pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy kolejność, odpowiednia pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, demakijaż

OCZYSZCZANIE 

Produkt, którego używamy - żel, pasta lub pianka do mycia twarzy. Kiedy już powierzchnia naszej skóry została oczyszczona i pory są odsłonięte - możemy przejść do ich oczyszczenia. W tym celu stosujemy któryś z wyżej wymienionych produktów. Jeśli chodzi o żele do mycia twarzy - tutaj polecam Wam produkty o delikatnym działaniu, które posiadają łagodne detergenty takie jak:
  • coco glucoside
  • lauryl glucoside
  • coco betaine
  • cocamidopropyl betaine
Taki detergent nie będzie pobudzał gruczołów łojowych do zwiększenia produkcji sebum (co jest niezwykle ważne w przypadku cer tłustych i trądzikowych).

Podczas mycia należy pocierać skórę delikatnie, gdyż zbyt agresywne tarcie zniszczy barierę ochronną skóry. Dodatkowo pamiętajcie, aby nie używać do mycia gorącej wody ponieważ niszczy ona warstwę ochronną naskórka i może przyczynić się do niepotrzebnego rozszerzania naczynek.
pielęgnacja twarzy blog, prawidłowa pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy kolejność, odpowiednia pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, tonizowanie

TONIZOWANIE

Produkt, którego używamy do 3 kroku oczyszczania twarzy to tonik lub hydrolat.

Musimy pamiętać, że każdy detergent, który ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, będzie zaburzał jej pH. Nie ważne czy to łagodny żel, delikatna pianka czy mydło. Nasza skóra posiada lekko kwaśne pH, które jest swoistym zabezpieczeniem przed nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów, które egzystują na powierzchni naszej skóry. W momencie, gdy nasze pH zaczyna zmierzać ku zasadowemu bądź obojętnemu, doprowadzamy do wzmożonego rozwoju bakterii na naszej twarzy. Co niestety nie jest dobre i prowadzi m.in. do powstawania pryszczy (:

Funkcją toniku jest przywracanie odpowiedniego pH skóry po to, by mogła sama bronić się przed drobnoustrojami. Ten krok, niestety tak często pomijany, jest niesłychanie ważny w zapobieganiu przed przykrymi dolegliwościami. Dodatkowo po użyciu toniku, składniki aktywne zawarte w kremie, który później nakładamy na twarz, będą wchłaniać się efektywniej.

Używając hydrolatów należy pamiętać, aby sprawdzić jego pH. Większość toników ma pH na poziomie 5-6, z kolei pH hydrolatów potrafi być zróżnicowane. Dlatego nie każdy hydrolat będzie w stanie przywrócić skórze poziom pH na odpowiednim poziomie.

Toniki zapewniają skórze uczucie nawilżenia, miękkości i wygładzenia. W przypadku hydrolatów takiego działania możemy nie zaobserwować, z kolei to właśnie hydrolaty będą szybciej łagodziły podrażnienia i zaczerwienie skóry. Ich zaletą jest działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, które wynika z ich naturalnych właściwości.
pielęgnacja twarzy blog, prawidłowa pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy kolejność, odpowiednia pielęgnacja twarzy, pielęgnacja twarzy krok po kroku blog, demakijaż, tonizowanie, oczyszczanie
Dopiero po wykonaniu wszystkich trzech kroków mamy pewność, że nasza skóra jest odpowiednio oczyszczona. Oczyszczona skóra nie tylko nie zmaga się z zaskórnikami, rozszerzonymi porami ale posiada promienny kolor oraz lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kosmetykach.

Mam nadzieję, że udało mi się dostarczyć Wam odpowiednich informacji co do prawidłowego oczyszczania skóry i dlaczego powinniśmy poświęcać mu tak dużo uwagi 😊

Jak wygląda Wasze oczyszczanie? Z jaki produktów korzystacie? Dajcie znać!

Pozdrawiam 💕

46 komentarzy:

  1. No to będę stosować tonik, namówiłaś mnie ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis, dobrze się czyta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jeśli chodzi o moją pielęgnację to do demakijażu uwielbiam lipowy płyn od Sylveco, toniki testuję ostatnio od EcoLab, żel do mycia to tymiankowy lub rumiankowy Sylveco. I uwielbiam wodę różaną Make Me Bio :) Obowiązkowo rano na dobudzenie i poprawę humoru :D

      Usuń
    2. Dziękuję <3
      Żel tymiankowy z Sylveco to mój ulubieniec do którego zawsze wracam :) A jak sprawdza Ci się ten lipowy płyn?

      Usuń
  3. Chciałam wam polecić kwasy, w clinice cosmetologice mają cztery rodzaje i można dobrać odpowiedni do rodzaju cery.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z takim zestawem pielęgnacja na pewno prawidłowo przebiega. Dzięki za podrzucenie fajnych kosmetyków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście! Nie ma za co, zawsze wrzucam na bloga produkty, które świetnie się u mnie sprawdzają :)

      Usuń
  5. Uwielbiam naturalne kosmetyki

    OdpowiedzUsuń
  6. Czasami stosowanie kremów, maści i innych wynalazków nie działa. Ja regularnie chodzę do dermatologa, żeby odpowiednio dbać o skórę. W zeszłym roku znalazłam na stronie http://medicus.com.pl/ ofertę badań dermatologicznych, które chciałam zrobić i od tamtej pory często odwiedzam ich klinikę. Mają bardzo przyjemne i jednocześnie profesjonalne podejście do pacjenta

    OdpowiedzUsuń
  7. U mnie sprawdzają się kosmetyki naturalne, a dokładnie wegańskie. W sklepie https://novakosmetyki.pl/pl/79-kosmetyki-dla-wegan-i-wegetarian mają szeroki asortyment i częste rabaty. Warto zerknąć, może i was ktoryś z tych produktów zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń
  8. Staram się zwłaszcza wieczorem dobrze oczyścić skórę, najpierw micelarna pianka do mycia, późnej tonik i raz/ dwa razy w tygodniu peeling, najbardziej lubię z fusów kawy z oliwką, polecam :)
    TUTAJ znalazłam ten przepis

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bardzo lubię peelingi z fusów, prosty przepis na praktycznie darmowy peeling :)

      Usuń
  9. Lubię różne maseczki oczyszczające na twarz. Zawsze czuję się po nich odświeżona. Polecam maseczki z seria Celia, o których można poczytać tutaj: celia.pl/tricki/maseczka-oczyszczajaca-twarz/

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja zaczęłam stosować u siebie 4-etapową pielęgnację twarzy. Zainspirował mnie ten poradnik: https://www.hadalabotokyo.pl/pl/rytual-pielegnacji/rekomendowana-kolejnosc-4-kroki/. Używam też dobrych kosmetyków marki Hada Labo Tokyo i zauważyłam u siebie poprawę cery :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Odpowiedzi
    1. To prawda, sama mam kilka ulubieńców do których lubię wracać :)

      Usuń
  12. Myślała któraś z was o koreańskiej pielęgnacji?? Bardzo fajny artykuł na ten temat czytałam na stronie https://wkobiecymwydaniu.pl/2020/01/29/koreanska-pielegnacja-krok-po-kroku/ jak wykonać taką pielęgnację krok po kroku. Zobaczcie polecam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem tutaj sama! :D Czytałam kiedyś o koreańskiej pielęgnacji, jednak przy mojej skórze sprawdza się minimalizm w pielęgnacji. Wieloetapowość, która jest właśnie popularna w Korei, u mnie się nie sprawdza :(

      Usuń
  13. świetny post! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. cieszę się że trafiłm na ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  15. Trzeba przyznać, że pielęgnacja twarzy do łatwych rzeczy nie należy i sporo czynności należy wykonać. A pomyśleć, że kiedyś wystarczyła woda z mydłem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak przy stworzeniu sobie takiej rutyny pielęgnacyjnej wszystkie te czynności robi się szybko i automatycznie :) Trzeba wziąć też pod uwagę, że kiedyś nie było tylu zanieczyszczeń w wodzie, powietrzu nie potrzebowaliśmy zbyt dużo żeby chronić naszą skórę :)

      Usuń
  16. Ostatnio przeczytałam tutaj https://www.zdrowonaturalnie.pl/zdrowonaturalnie-pl-3/ o bardzo ciekawym i wartym uwagi żelu do mycia twarzy. Ma ona na prawdę dobre opinie i wydaje mi się, że warto jest z niego skorzystać. Powiedzcie mi, czy któraś z was może z niego korzystała? Jeśli tak to jak się sprawdził?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie miałam przyjemności z niego korzystać :)

      Usuń
  17. Cześć�� Jaki krem używasz po hydrolacie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obecnie używam krem you're frozen z Lost with Botanicals :) ale planuje zrobić post o kremach do twarzy dedykowanym różnym typem cery :)

      Usuń
  18. Zauważyłam że naprawdę wiele dziewczyn pomija tonizowanie skóry w pielęgnacji. A to duży błąd jest. Tak samo dobór konkretnych kosmetyków, wiele z nas dalej nie czyta składów :( Jak miałabym sama coś polecić to koreańskie kosmetyki, z toników genialny jest rumiankowy od Lanbelle. Można zamawiać na polskich stronach, to jest dystrybutor tej marki https://4seasonsbeauty.pl/ . Testowałaś może?

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo lubie dbać o swoje ciała dlatego korzystam z kosmetyków EKO :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Używasz kosmetyków z kilku marek, które ja sama bardzo lubię. Dla mnie jest ważne, aby kosmetyki były z półki eko. Praktycznie całkowicie przerzuciłam się na takie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ekstra! Bardzo fajnie, że powielasz swoją sympatię do tych samych produktów co ja :)

      Usuń
  21. Wianka nie lubię, za to czaję się na Iossi :) Obecnie jednak kończę moje kremy z marki Krayna i na samą myśl, że mam się z nimi rozstać robi mi się trochę przykro ;) Super jednak, że polecasz naturalne produkty, cieszę się, że tak dużo dziewczyn przestawia się na taką pielęgnację. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, jestem mega ciekawa marki Krayna! Będę musiała się w końcu skusić i kupić coś do przetestowania :) Ja też się ogromnie cieszę, że naturalne produkty stają się coraz bardziej popularne i wiele osób się nimi interesuje.

      Usuń
  22. Kiedyś do oczyszczania twarzy używałam jedynie zwykłego szarego mydła, uważałam, że jest to jedyne z naturalnych rozwiązań. Jednak rynek kosmetyków bardzo się rozwinął i moja wiedza w temacie naturalnej pielęgnacji również. Jej etapy wyglądają u mnie zupełnie tak jak u Ciebie, jednak kosmetyki przewijają się naprawdę różne. Jednym z moich ulubionych jest olejek do demakijażu Argan & Neroli. Absolutnie go uwielbiam - oczyszcza i nawilża jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olejki do demakijażu w ogóle robią świetną robotę na skórze :) Kto by kiedyś pomyślał, że będziemy się zmywać olejami haha :)

      Usuń
  23. Super są te kosmetyki! Uwielbiam wszystkie z naturalnymi składami. Za różnicami w składzie nierozerwalnie związana jest różnica w działaniu. Kosmetykom konwencjonalnym zarzuca się bowiem nie tylko przemysłowe, drażniące składy, ale też to, że swoim działaniem jedynie „przykrywają” problemy i dają złudne efekty, wyręczając naszą skórę tam, gdzie powinna reagować sama. To dlatego przede wszystkim warto zdecydować się na naturalną pielęgnację. Dzięki swoim składom, kosmetyki naturalne mają za zadanie pobudzić naszą skórę do odnowy i wspierać zachodzące w niej procesy fizjologiczne.

    OdpowiedzUsuń
  24. Oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, od którego zależy skuteczność działania innych zabiegów i kosmetyków. Teraz jest dużo porad, wybór kosmetyków, ale chciałabym się zapiać na oczyszczanie twarzy w Krakowie żeby to był taki profesjonalny zabieg. Samemu to się tak nie zrobi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Noo jasne, czasami warto oddać się w ręce profesjonalisty :)

      Usuń
  25. Właściwa pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna

    OdpowiedzUsuń
  26. Kosmetyki naturalne to mój wybór dla zdrowej i pięknej skóry. Dbam o siebie i o planetę!

    OdpowiedzUsuń