hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne,


W dzisiejszym wpisie chciałabym przybliżyć Wam temat hydrolatów roślinnych. Opowiem Wam o tym, czym są hydrolaty, w jaki sposób są pozyskiwane, do czego służą i jak najlepiej ich używać. Podzielę się też ciekawymi sposobami na ich zastosowanie, opowiem o ich właściwościach i o tym, czym kierować się przy ich wyborze. Polecam zaparzyć sobie kubek dobrej herbatki, ponieważ wpis jest dość obszerny :)

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, jak powstaje hydrolat

Hydrolaty - co to takiego? Jak powstaje hydrolat? 

Na pewno na co dzień spotykacie się z tym pojęciem. Większość z Was pewnie już korzystała z mocy hydrolatów. Ale czym tak naprawdę one są i jak powstają?  Hydrolaty, inaczej nazywane wodami kwiatowymi lub roślinnymi, powstają jako uboczny produkt pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji z parą wodną całych roślin i ich części. W wyniku destylacji otrzymujemy dwa produkty: olejek eteryczny (który po wychłodzeniu oddzielany jest od wody) oraz wodę destylacyjną, która zawiera rozpuszczalne w wodzie części składowe materiału roślinnego oraz niewielkie ilości olejku eterycznego. I to właśnie te elementy nadają hydrolatom właściwości pielęgnacyjne, odpowiadają za ich zapach i działanie. Dawniej wodę, pozostałą po produkcji olejku, niezbyt ceniono, ale okazało się, że ma jednak dobroczynne właściwości i świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry.

Jednak ważne jest, aby otrzymanego w ten sposób naturalnego hydrolatu nie pomylić z wodą kwiatową, powstałą poprzez wymieszanie olejków eterycznych z wodą lub z wodnymi mieszankami syntetycznych zapachów. W takiej mieszance będzie brakować części składowych materiału roślinnego, który ma dobroczynny wpływ na naszą skórę.

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, natural me, hydrolat kwiat pomarańczy, sok aloesowy


Jak działa hydrolat? Właściwości hydrolatów

Hydrolaty są bardzo uniwersalne i mają szeroki wachlarz nieocenionych zastosowań w pielęgnacji całego ciała, a swoje właściwości przejmują od roślin, z których powstały. Pachną nieco mniej intensywnie niż olejki eteryczne oraz mogą mieć trochę inny zapach ze względu na domieszki roślinne. Hydrolat jest łagodniejszy w działaniu niż olejek, nadaje się więc do stosowania bezpośrednio na skórę, nawet tę wrażliwą i dojrzałą. Hydrolaty najczęściej mają pH zbliżone do odczynu naszej skóry. Różne hydrolaty można także mieszać ze sobą, jeśli jakieś zapachy lub właściwości szczególnie nam odpowiadają.

Wśród głównych właściwości hydrolatów możemy wyróżnić: tonizujące, nawilżające, łagodzące, ściągające, regulujące, przeciwzapalne, antybakteryjne, odświeżające, czy rozjaśniające.


Kiedy stosować hydrolat?

Hydrolaty najczęściej stosowane są do przemywania bądź tonizowania skóry w codziennej pielęgnacji. Zatem po hydrolat, tak jak po tonik, będziemy sięgać po demakijażu i oczyszczeniu skóry bądź przed nałożeniem kremu/oleju na naszą skórę. Hydrolaty możemy stosować również w ciągu dnia, np. żeby odświeżyć skórę.

Hydrolat stosujemy bezpośrednio na skórę, przemywając przy użyciu wacika kosmetycznego lub spryskując nim twarz. Większość z dostępnych w polskich sklepach nie wymaga rozcieńczania, dlatego są to produkty gotowe do natychmiastowego użycia. Najczęściej zamknięte są w ciemnej buteleczce z wygodnym atomizerem.


Sposoby użycia hydrolatów

- tonik lub woda termalna – wydaje mi się, że używanie hydrolatów zamiast toników bądź wody termalnej to najpopularniejszy sposób jego używania. Hydrolat pomaga w wyrównywaniu pH skóry, zmiękcza ją i przygotowuje do dalszej pielęgnacji.
- mgiełka do włosów – w celu wzmocnienia i nawilżenia
- mgiełka do twarzy – hydrolat warto stosować też jako odświeżającą lub kojącą mgiełkę. W takiej formie sprawdza się szczególnie latem, gdy skóra często potrzebuje odświeżenia i ukojenia oraz zimą, gdy ogrzewanie przesusza nam skórę.
- składnik do rozcieńczenia maseczek na twarz np. glinek lub alg
- pomoc przy zwilżaniu buzi podczas aplikacji maseczek z glinką
- podstawa bazy wodnej emulsji kosmetycznych: kremów, balsamów oraz mleczek do twarzy i ciała,
- płukanka do włosów – po rozprowadzeniu na całej długości włosów i skórze głowy delikatnie masujemy i zostawiamy
- dodatek podczas olejowania włosów bądź twarzy - nakładanie oleju na skórę zwilżoną hydrolatem sprawia, że olej lepiej się rozprowadza i szybciej wchłania.
- wcierka do włosów –dzięki właściwościom przeciwzpalanym, antyseptycznym i regulującym hydrolat pomoże złagodzić swędzenie skóry głowy czy spowolni przetłuszczanie się włosów.


Jak przechowywać hydrolat?

Hydrolaty łatwo ulegają zepsuciu, ponieważ ich działanie antybakteryjne jest słabsze niż olejków eterycznych, dlatego konserwuje się je niewielką ilością alkoholu lub konserwantu syntetycznego. Najczęściej jest to bezpieczny konserwant akceptowany przez Ecocert, np. Sodium Benzoate. Po zakupieniu produktu i jego otwarciu przechowujmy go w lodówce lub zaciemnionym miejscu.

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, Mydłostacja hydrolat malinowy

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, Manufaktura natura hydrolat malinowo aloesowy


Który hydrolat wybrać? 

Aktualnie wybór hydrolatów roślinnych na rynku kosmetycznym jest ogromny i można wybierać do woli. Poniżej chciałabym przedstawić Wam najpopularniejsze i najbardziej lubiane hydrolaty, w moim odczuciu, pod względem ich właściwości i rezultatów, jakich możemy oczekiwać. Zawsze warto uważnie przeczytać opis działania danego hydrolatu, zanim zdecydujemy się na zakup, aby dostosować go naszej cery i jej potrzeb.

Hydrolat różany - zdecydowanie jeden z najbardziej znanych hydrolatów, bo też i jeden z bardziej uniwersalnych. Posiada właściwości kojące i antyseptyczne. Ma działanie przede wszystkim łagodzące i odświeżające. Poprawia ogólną kondycję skóry, wygładza, matuje, oczyszcza i odżywia. Działa przeciwzmarszczkowo, regenerująco, wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, delikatnie napina skórę. Polecany przy drobnych ranach i poparzeniach oraz w formie okładów na zmęczone powieki.
INCI: Rosa Damascena (róża damaseńska)

Hydrolat lawendowy - wykazuje działanie antyoksydacyjne, łagodzące, gojące, regulujące wydzielanie sebum oraz przyspieszające gojenie drobnych ran. Dlatego polecany jest dla skóry tłustej, trądzikowej i dojrzałej oraz podrażnionej. Co ciekawe, może również pomóc w dłuższym utrzymaniu barwnika w przypadku włosów farbowanych.
INCI: Lavandula Angustifolia

Hydrolat pomarańczowy – posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Działa kojąco, łagodząco, odświeżająco, antyseptycznie. Pomaga przy redukcji zaczerwienienia wspomagając ukrwienie skóry. Optymalnie nawilża, matuje i odświeża cerę. Dodatkowo hamuje aktywność enzymów rozkładających kolagen i elastynę – białek odpowiedzialnych za jędrność i napięcie skóry. Będzie wytchnieniem przede wszystkim dla skóry z trądzikiem różowatym i mieszanej. Na rynku znaleźć można hydrolaty ze słodkiej oraz gorzkiej pomarańczy.
INCI: Citrus Aurantium Amara Flower (gorzka pomarańcza) / Citrus Aurantium Dulcis Distillate (słodka pomarańcza)

Hydrolat z czystka – wykazuje intenstwne właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i delikatnie ściągające. Powoduje zmniejszenie się ilości stanów zapalnych na skórze. Wykazuje dobre właściwości ujędrniające, dlatego może być stosowany w kosmetykach do cery dojrzałej. Tonizuje, wspomaga proces regeneracji skóry, ujędrnia ją, napina i działa przeciwzmarszczkowo.
INCI: Cistus Ladaniferus (Rock Rose) Water


Hydrolat oczarowy - chyba najbardziej znany w przypadku pielęgnacji cer trądzikowych. A to dlatego, że wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antyseptyczne, a przy tym jest doskonałym antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki. Działa ściągająco, reguluje wydzielanie sebum. Wspomaga procesy gojenia ran i oparzeń. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich kruchość.
INCI: Hamamelis Virginiana / Witch Hazel

Hydrolat miętowy - ma działanie oczyszczające, pobudzające i mocno odświeżające, a przy tym łagodzi i regeneruje skórę oraz redukuje produkcję sebum. Ma właściwości antybakteryjne, dlatego znajdziemy go w płynach do płukania ust, płynach do mycia twarzy, tonikach, sprayach do stóp i dezodorantach.
INCI: Peppermint (Mentha Piperita) Hydrolate

Hydrolat rumiankowy - jest silnym środkiem przeciwzapalnym i łagodzącym. Pomaga w gojeniu i regeneracji naskórka, koi skórę po opalaniu, zmniejsza stany zapalne, redukuje objawy trądziku. Idealnie sprawdzi się do pielęgnacji swędzącej i podrażnionej skóry. W przypadku hydrolatów najczęściej występuje rumianek rzymski lub rumianek pospolity. 
INCI: Chamaemelum Nobile / Roman Chamomile / Anthemis nobilis (rumianek rzymski) / Chamomilla Recutita (rumianek pospolity)

Hydrolat melisowy - wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia. Pomocny w zwalczaniu egzemy. Posiada działanie ściągające i oczyszczające.
INCI: Mellisa Officinalis Distillate / Officinalis (Lemon Balm) Leaf Water

Hydrolat geraniowy - wykazuje silne działanie nawilżające i zmiękczające. Stosowany w ciągu dnia, minimalizuje wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, nawadnia i odświeża. Hydrolat róży geraniowej łagodzi podrażnienia. Jego kolejną istotną zaletą jest zbawienny wpływ na naczynia krwionośne. Pomaga on zwalczać rumień, pęknięte i rozszerzone naczynka.
INCI: Pelargonium Graveolens Plant Water (Rose Geranium Water)

Hydrolat z drzewa herbacianego - posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nawilża i oczyszcza cerę nie szkodząc jej naturalnej florze bakteryjnej. Przyśpiesza proces regeneracji naskórka i wspomaga leczenie trądziku. Ogranicza powstawanie nowych wykwitów skórnych.
INCI: Melaleuca alternifolia (Tea Tree Water)

Hydrolat szałwiowy - wykazuje silne działanie oczyszczające, antybakteryjne, przeciwwirusowe, dezodorujące oraz stymulujące cyrkulację limfy. Jest również cennym i bogatym źródłem antyoksydantów. Wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Bywa również uważany za afrodyzjak.
INCI: Salvia Officinalis  Water / Salvia Officinalis (Sage) Leaf Water

Hydrolat rozmarynowy - działa oczyszczająco, tonizująco oraz rozświetlająco. Bardzo dobrze sprawdza się również w pielęgnacji włosów ograniczając ich wypadanie oraz stymulując ich wzrost, a przy tym wykazuje działanie przeciwłupieżowe.
INCI: Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Water

Hydrolat lipowy – ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, nawilżające, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji cery wrażliwej, podrażnionej, alergicznej. Świetnie działa na podrażnioną, przesuszoną i swędzącą skórę głowy.
INCI: Tilia Sylvestris (Linden) Flower Water

Hydrolat z kocanki włoskiej - nawilża i wygładza skórę, polecany jest również dla cer z bliznami. W przypadku pielęgnacji ciała zapobiega wrastaniu se włosków po depilacji, a także przyspiesza gojenie się ran i świeżych blizn. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wzmacniające naczynia krwionośne.
INCI: Helichrysum Italicum (Immortelle) Flower Water




hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, Hydrolaty roślinne rodzaje

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne,


Jak dobrać hydrolat?

Poniżej znajdziecie pogrupowane hydrolaty według najczęściej występujących typów cery. Kierowałam się tutaj głównie opisami producentów. Jednak pamiętajcie, że to, że jakiś hydrolat dobrze sprawdza się na skórze tłustej nie znaczy, że na suchej się nie sprawdzi. Zwłaszcza, że jeżeli przyjrzycie się tym krótkim opisom, sami na pewno dostrzeżecie, że większość z hydrolatów ma bardzo zbliżone do siebie właściwości.


Cera sucha i wrażliwa
hydrolat różany, hydrolat lawendowy, hydrolat rumiankowy, hydrolat bławatkowy (chabrowy), hydrolat waniliowy, hydrolat z kocanek, hydrolat z kwiatów lipy,  hydrolat z kwiatów pomarańczy, hydrolat miętowy, hydrolat z melisy, hydrolat cedrowy, hydrolat truskawowy, hydrolat malinowy, hydrolat z krwawnika

Cera mieszana
hydrolat bławatkowy (chabrowy), hydrolat melisowy, hydrolat oczarowy, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z czystka, hydrolat z drzewa herbacianego

Cera tłusta
hydrolat lawendowy, hydrolat oczarowy, hydrolat rozmarynowy, hydrolat szałwiowy, hydrolat z czystka, hydrolat z drzewa herbacianego, hydrolat z kwiatu pomarańczy, hydrolat z mięty, hydrolat cedrowy, hydrolat z werbeny, hydrolat jaśminowy, hydrolat z kwiatu manuka


Cera naczynkowa
hydrolat oczarowy, hydrolat różany, hydrolat z kwiatów pomarańczy, hydrolat z kwiatów lipy, hydrolat z czarnej porzeczki, hydrolat z kocanek, hydrolat z geranium, hydrolat malinowy, hydrolat z zielonej herbaty, hydrolat jaśminowy

Cera skłonna do niedoskonałości i trądzikowa
hydrolat lawendowy, hydrolat rumiankowy, hydrolat szałwiowy, hydrolat oczarowy, hydrolat waniliowy, hydrolat z czystka, hydrolat z drzewa herbacianego, hydrolat z kocanek, hydrolat z zielonej herbaty, hydrolat z czarnej porzeczki, hydrolat z dzrzewa herbacianego, hydrolat z krwawnika,hydrolat cedrowy, hydrolat truskawkowy

Cera dojrzała
Hydrolat różany, hydrolat lawendowy, hydrolat pomarańczowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat z kwiatu manuka, hydrolat z czystka

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, jak dobrać hydrolat

Gdzie kupić hydrolat?


Odkąd doceniono zalety hydrolatów zaczęto je także specjalnie produkować, dlatego na rynku pojawiła się całkiem bogata paleta kosmetyków, do kupienia. Hydrolaty roślinne można kupić we wszystkich dobrych sklepach z kosmetykami naturalnymi i półproduktami kosmetycznymi. Duży wybór hydrolatów dobrych marek znajdziecie: Ecospa, NaturalME, Your Natural Side, Nature Queen, Biochemia Urody, Zrób Sobie Krem, Manufaktura Natura, Asoa, Mohani, Mydłostacja, Ministerstwo Dobrego Mydła, Fresh&Natural, Make Me Bio

Hydrolat a tonik - co wybrać?

Obu produktom kosmetycznym przypisuje się podobne właściwości i stosuje do tego samego. Są jednak także różnice  - produkty różnią się składem i procesem produkcji. Tonik to płyn na bazie wody i zawiera oleje, ekstrakty roślinne, substancje czynne, witaminy, substancje zapachowe i konserwanty. Natomiast hydrolat to kosmetyk w całości naturalny, mający właściwości olejków eterycznych, ale dużo od nich łagodniejszy dla skóry. Zatem wybór pomiędzy tonikiem, a hydrolatem zależy od naszych preferencji i potrzeb naszej skóry.


Mam nadzieję, że ten wpis okaże się przydatny i, że może chociaż troszeczkę przekonał Was do stosowania hydrolatów. Ja już nie wyobrażam już sobie swojej pielęgnacji bez hydrolatów i z ogromną przyjemnością odkrywam nowości wypuszczane na rynek :) 

hydrolat, hydrolaty, hydrolaty roślinne, hydrolaty co to takiego, hydrolaty właściwości, hydrolaty jak używać, kosmetyki naturalne, hydrolat czy tonik


A Wy używacie hydrolatów? Jaki hydrolat jest Waszym ulubionym, a który nie przypadł Wam do gustu?  A może dopiero planujecie włączyć je do swojej pielęgnacji? 


1 komentarz:

  1. Korzystam z hydrolatu do przemywania twarzy. Odkąd zaczęłam z nich korzystać, cera odżyła i z bardzo trudnej, trądzikowej – stała się znacznie łatwiejsza w codziennej pielęgnacji, a i tendencja do występowania trądziku jakby znacznie mniejsza.

    OdpowiedzUsuń