przebarwienia, przebarwienia co to, przebarwienia na twarzy, przebarwienia po trądziku, przebarwienia skóry, przebarwienia potrądzikowe
Temat, który dzisiaj chciałabym poruszyć dotyczył mnie w dużym stopniu. Jeszcze rok temu borykałam się z trądzikiem, który pozostawił na mojej skórze liczne zmiany w postaci przebarwień oraz blizn. W przypadku blizn, same kosmetyki nie dają rady, jednak w przypadku przebarwień możemy spróbować z nimi walczyć. 

Swoją walkę z przebarwieniami toczyłam za pomocą samych kosmetyków, nie korzystałam z żadnych kuracji z kwasami. Głównym powodem był mój półroczny wyjazd do Włoch, akurat w okresie jesienno-zimowym, gdy kwasy polecane są najbardziej. Myślę, że gdyby nie wyjazd skusiłabym się na taką kurację przy użyciu delikatnych kwasów. 

Czym są przebarwienia?

Może rozpoczniemy od tego, czym są owe przebarwienia. Przebarwienia skóry, brązowe plamy na skórze czy plamy po opalaniu są konsekwencją działania promieni ultrafioletowych UV. Zaburzają one funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów. Czasami zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która punktowo kumuluje się w skórze - co sprawia, że pokazują się na niej ciemne plamki w różnych odcieniach brązu. 

Najwięcej przebarwień pojawia się zazwyczaj w miejscach wystawionych na promienienie słoneczne: na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach oraz na łydkach.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przyczyn powstawania przebarwień na naszej skórze jest wiele i czasami ciężko dokładnie określić skąd akurat wzięły się na naszej skórze. Jednak do najbardziej powszechnych przyczyn zaliczyć możemy: 
  • promieniowanie UV, a co za tym idzie brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej
  • przebarwienia pozapalne, które powstały, jako skutek urazu skóry, jakim jest uszkodzenie skóry czy z powodu trądziku czy uszkodzenia mechanicznego (np. poprzez wyciskanie bądź rozdrapywanie zmian zapalnych na skórze)
  • zaburzenia endokrynologiczne takie jak niedoczynność/nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto 
  • zaburzenia hormonalne związane z przyjmowaniem antykoncepcji, ciążą czy okresem menopauzalnym
  • czynniki genetyczne 
  • przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowanie kosmetyków, które zawierają składniki fotouczulające
  • przebarwienia starcze - pojawiają się w starszym wieku u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca

Jak należy się chronić przed przebarwieniami?  

  •  unikaj stosowania kosmetyków z kwasami i retinolem zwłaszcza w okresie letnim. Nie należy stosować ich na dzień, a jeśli jest taka potrzeba to bezpieczniej na noc (:
  • używaj kremów z filtrami UV. Pamiętaj, że promieniowanie UVA przechodzi przez szyby, więc nawet będąc w pomieszczeniu jesteś narażony na promieniowanie. Przez szybę nie dociera tylko UVB, które odpowiedzialne jest za występowanie rumienia.
  • wychodząc na dłuższy czas na słońce nie stosuj perfum - często olejki eteryczne zawarte w perfumach są fotouczulające
  • nie korzystaj z solarium. Promieniowanie UVA, w solarium w bardzo dużych dawkach, jest najbardziej sprzyjające w tworzeniu się przebarwień na skórze.
  • jeśli pobierasz jakiekolwiek leki – dokładnie przeczytaj ulotkę zanim zaczniesz się opalać
  • unikaj picia i stosowania ziół, które są wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Najbardziej popularne to dziurawiec, arcydzięgiel czy ruta.

Jak sobie z nimi radzić, kiedy już powstaną?

Mamy kilka możliwości. Możemy udać się do dermatologa lub kosmetyczki i tam profesjonalnymi zabiegami pozbyć się przebarwień lub rozpocząć tą walkę w zaciszu domu. Każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie pod opieką osoby doświadczonej w temacie! (: 

W gabinetach możemy liczyć na zabiegi z kwasami lub zabiegi laserowe. Proponowane są najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jednak niewskazane są one w momencie, gdy na niebie intensywnie praży słońce lub gdy jedziemy na wakacje. Warto wziąć pod uwagę fakt, że w zimę w górach również słońce mocno świeci, co w lato nad morzem. Dlatego, gdy chcemy zdecydować się na jakiś zabieg w gabinecie najlepiej po prostu nigdzie nie wyjeżdżać i to przeczekać. Dodatkowo dermatolog może również przepisać maści/kremy o wysokim stężeniu składników aktywnych do stosowania w domu. 

Kolejny sposobem są kosmetyki, które jak już wcześniej wspominałam uratowały moją skórę po ciężkiej walce z trądzikiem (: Poniżej lista składników aktywnych, które są bardzo pomocne przy walce z przebarwieniami.  

Składniki aktywne w walce z przebarwieniami 

  • retinol (witamina A) – pobudza regenerację naskórka przyczyniając się do usuwania przebarwionych obszarów. Kosmetyki z retinolem nie powinny być stosowane podczas ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.
  • kwas askorbinowy (Witamina C) pomaga rozjaśnić przebarwienia, jednak jest bardzo niestabilna, dlatego łączy się ją z innymi składnikami. Stosowana regularnie przynosi bardzo dobre efekty. Moje propozycje kosmetyków z witaminą C znajdziecie TUTAJ (: 
  • α-hydroksykwasy
  • kwas salicylowy – powoduje złuszczanie naskórka
  • kwas azelainowy – jest to silny środek rozjaśniający. Dość powszechnie stosowany składnik pojawiający się w maściach, często przepisywany przez dermatologów. Ma on działanie lecznicze nie tylko na przebarwienia, ale także przeciwtrądzikowe. Znajdziecie go w maściach typu Acne-Derm czy Skinoren. 
  • kwas kojowy - pozyskiwany z pewnego gatunku grzybów, ma działanie rozjaśniające 
  • atrybutyna
  • wyciąg z aloesu (ma bardzo delikatne działanie)
  • wyciąg z soi
  • wyciąg z kłączy lukrecji (glabrydyna)
  • retinoidy (pochodna witaminy A) - w niższych stężeniach dostępne są w kosmetykach, często bez recepty i polecany przez wiele osób. Jednak w przypadku retinoidów nie działałabym na własną rękę. Uważam, że jest to na tyle silny składnik, że lepiej skonsultować dobór preparatu i jego stężenia z dermatologiem czy kosmetologiem, aby nie zrobić sobie krzywdy. 
przebarwienia, przebarwienia co to, przebarwienia na twarzy, przebarwienia po trądziku, przebarwienia skóry, przebarwienia potrądzikowe
Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Was przydatny. Niestety coraz więcej ludzi boryka się z rozmaitymi przebarwieniami oraz plamami na skórze, dlatego tak bardzo zachęcam wszystkich do regularnego stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Działania prewencyjne są tutaj kluczowe (:

A Wy jak radzicie sobie z przebarwieniami?

Brak komentarzy